Yetenek Sınavı Nasıl Kazanılır?

Yetenek Sınavı Nasıl Kazanılır?

Yazar: Gökhan ALADAĞ Okunma Sayısı: 257 Yayınlanma Tarihi 02 Jul 2018 Yorum: 0

        Yetenek sınavlarını nasıl kazanacağımdan daha çok yetenek sınavı nedir sorusu ile başlamak daha doğru olur. Özel yetenek; yaratıcı tarafından insanoğluna verilen kişisel yetenek lütfu'nun insanlar tarafından doğru kullanabilme çabasının bir ürünüdür. Özel yeteneğe sahip olan bireyler resim, müzik alanları başta olmak üzere bu yeteneklerini icraya dökerek bir hedefe ulaşma arzusunda olurlar.

        Tam olarak yetenek sınavları da bu arzunun sonucu olarak kendini kanıtlamak isteyen insanların gelişimlere katkı sağlayacak eğitimin verileceği eğitim-öğretim kurumlarına yerleşmesine imkan tanıyacak aracılar konumundadır. Yetenek sınavları temel olarak resim ve müzik özel yetenek alanlarına ayrıldığından bu iki farklı alanın sınavları da farklı zamanlarda, farklı mekanlarda ve farklı şekillerde yapılmaktadırlar. Resim alanından başlayacak olursak bu alan Resim, Heykel,Grafik Sanatları, Tekstil Sanatları, Seramik ve Cam Sanatları, Endüstri Ürünleri Tasarımı, İç Mimarlık, Geleneksel Türk El Sanatları gibi bölümleri kapsayan koca bir derya olsa da yetenek sınavlarında temel becerileri ölçmek amacı ile desen ve imgesel üzerine öğrenci alım sınavları yapılmaktadır. Öğrenciler çok uzun olmayan özel eğitimler sonucu veya 4 yıllık bir eğitim süresi olan güzel sanatlar liselerini okuyarak resim bölümü ile ilgili olan üniversitelerin Resim Öğretmenlikleri ve Güzel Sanatlar Fakültelerinin ilgili bölümlerine yerleşebilmektedirler.

    Kendi alanım olan müzik bölümleri hazırlıklarına gelecek olursak; öncelikle ben müzik bölümü okumak istiyorum fakat hangi fakülteye yerleşmeliyim sorusunu kendinize sormadan her yapılan yetenek sınavına girmek; öğrencinin ileride çalışmalarını etkileyebileceği gibi üniversite okurken de öğrencinin sorunlar yaşamasına sebep olacaktır. Müzik Bölümlerine hazırlanan bir öğrenci eğitim almaya başlamadan önce kendine şu üç temel soruyu sormalıdır. Öğretmen mi olacağım?,  Çalgı ağırlıklı eğitim mi almak istiyorum?,  Ben stüdyo da kayıtlar yapmak istiyorum bununla ilgili bir bölüme mi yerleşsem? Bu üç sorunun cevabını alan bir öğrenci artık ne istediğini bilen bilinçli bir müzisyen adayıdır. Kararımızı verdik ve yetenek sınavında hangi soruların çıkacağı başımızı ağrıtmaya başladı. Siz değerli öğrenciler için yetenek sınavlarına bilinçli bir şekilde hazırlanmanızı sağlamak biz müzik eğitimcilerinin görevidir diye düşünüyorum ve sınava doğru bir şekilde hazırlanmanız için sınavlar hakkında bir kaç bilgi vermek istiyorum. Yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümler 3 farklı fakülteye ayrılmaktadır. Doğrudan müzik öğretmeni yetiştiren eğitim fakültesi, müzik teknolojisi ve müzik bilimleri üzerine eğitim veren güzel sanatlar fakülteleri ve çalgıda gelişiminizi üst noktalara ulaştırma çabası içerisinde olan konservatuvarlar. Öncelikle sınava hazırlanan öğrencide ki şu algının yıkılması için şu konuya açıklık getirmek istiyorum. Eğitim fakülteleri en iyi konservatuvar kötü öğrencilerin gittiği yer. YKS puanı yüksekler eğitim fakültesine gider tembeller gsf ve konservatuvara gider. Bu verdiğim örneklerin tamamı öğrenciler arasında kulaktan kulağa dolaşan, yanlış bilgilendirme sonucu oluşan bilgi kirliliğinden başka bir şey değildir. Yukarıda belirttiğim gibi yetenek sınavlarına girerken bu kulaktan dolma bilgilerle değil ileride hangi alanda başarılı olacaksanız o alana yönelerek en doğruyu bulacaksınız. Bu düşüncelerime örnek olarak 168 ygs puanı ile aynı yıl 3 faklı eğitim fakültesi kazanan öğrencilerim varken aynı yıl 215 ygs puanı ile yeteneğine rağmen kararsızlığı ve nerelerde sınava gireceğine karar veremediği için her hangi bir kuruma yerleşemeyen öğrencilerimde oldu. 

        Tüm bu kafa karıştıran işleri bir kenara bırakıp en çok merak ettiğiniz sınavda hangi sorular sorulacağına gelirsek. 

EĞİTİM FAKÜLTELERİ                                                                                  

* Kulak tespiti 2 ses, 3 ses, 4 ses 

*Müziksel hafıza tespiti (ezgi-ritim)

*Müziksel yazma tespiti (dikte) 

*Müziksel okuma tespiti(solfej-deşifre)

*Şan Eseri ve İstiklal marşı İcrası

*Çalgı Eseri İcrası

GÜZEL SANATLAR FAKÜLTELERİ

* Kulak tespiti 2 ses, 3 ses, 4 ses 

*Müziksel hafıza tespiti (ezgi-ritim)

*Müzik alanı ile ilgili yazılı sınav (güncel müzik bilgisi, müzik kültürü, aralık bilgisi gibi). Üniversitelere göre değişiklik gösterebilir.

**Müziksel okuma tespiti(solfej-deşifre) - Üniversitele göre değişiklik gösterebilir

*Şan Eseri İcrası (bazı üniversiteler istiklal marşı isteyebilir)

*Çalgı Eseri İcrası 

KONSERVATUVAR FAKÜLTELERİ

* Kulak tespiti 1 ses 2 ses, 3 ses, 4 ses 

*Müziksel hafıza tespiti (ezgi-ritim)

*Müziksel okuma tespiti(solfej-deşifre) - üniversitele göre değişiklik gösterebilir

*Müzik alanı ile alakalı yazılı sınav (güncel müzik bilgisi, müzik kültürü, aralık bilgisi gibi). Üniversitelere göre değişiklik gösterebilir.

*Şan Eseri İcrası (bazı üniversiteler istiklal marşı isteyebilir) ( Konservatuvarlarda ses eğitimi alanında birden fazla eser istenebilir)

*Çalgı Eseri İcrası ( Konservatuvarlarda çalgı alanında birden fazla eser istenebilir)GÜZEL SANATLAR LİSELERİ 
                                                                              

* Kulak tespiti 1 ses, 2 ses, 3 ses 

*Müziksel hafıza tespiti (ezgi-ritim)

*Şan Eseri ve İstiklal marşı İcrası

*Çalgı Eseri İcrası

*Bazı Güzel Sanatlar Liselerinde İsteğe bağlı olarak nota okuma (solfej) istenebilir.

        Not: Yazımız sadece bilgi amaçlıdır.

YETENEK SINAVLARI İLE İLGİLİ DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN

https://www.muzikokulu.org/

Yorumlar
Yorum Yap