Yetenek Sınavını Kazanmak İçin Ne Yapmalıyım?

Yetenek Sınavını Kazanmak İçin Ne Yapmalıyım?

Yazar: Gökhan ALADAĞ Okunma Sayısı: 251 Yayın Tarihi: 03 Jul 2018 Yorum 0

Türkiyede ilk ve tek olan online müzik bölümü hazırlık setleri; Eğitimci/Yazar Gökhan ALADAĞ tarafından hazırlanıp Müzik Okulu etiketi ile siz değerli öğrencilerimize sunulmuştur. Müzik bölümlerine hazırlık setleri ile müzik bölümlerine yerleşmek artık çok kolay. Evde hazırlanarak yetenek sınavını kazanmak için yapmanız gereken tek şey kendinize uygun olan eğitim setini seçerek çalışmaya başlamak.

Devamı..!

Yetenek Sınavı Nasıl Kazanılır?

Yetenek Sınavı Nasıl Kazanılır?

Yazar: Gökhan ALADAĞ Okunma Sayısı: 257 Yayın Tarihi: 02 Jul 2018 Yorum 0

Kendi alanım olan müzik bölümleri hazırlıklarına gelecek olursak; öncelikle ben müzik bölümü okumak istiyorum fakat hangi fakülteye yerleşmeliyim sorusunu kendinize sormadan her yapılan yetenek sınavına girmek; öğrencinin ileride çalışmalarını etkileyebileceği gibi üniversite okurken de öğrencinin sorunlar yaşamasına sebep olacaktır. Müzik Bölümlerine hazırlanan bir öğrenci eğitim almaya başlamadan önce kendine şu üç temel soruyu sormalıdır. Öğretmen mi olacağım?, Çalgı ağırlıklı eğitim mi almak istiyorum?, Ben stüdyo da kayıtlar yapmak istiyorum bununla ilgili bir bölüme mi yerleşsem? Bu üç sorunun cevabını alan bir öğrenci artık ne istediğini bilen bilinçli bir müzisyen adayıdır. Kararımızı verdik ve yetenek sınavında hangi soruların çıkacağı başımızı ağrıtmaya başladı. Siz değerli öğrenciler için yetenek sınavlarına bilinçli bir şekilde hazırlanmanızı sağlamak biz müzik eğitimcilerinin görevidir diye düşünüyorum ve sınava doğru bir şekilde hazırlanmanız için sınavlar hakkında bir kaç bilgi vermek istiyorum. Yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümler 3 farklı fakülteye ayrılmaktadır. Doğrudan müzik öğretmeni yetiştiren eğitim fakültesi, müzik teknolojisi ve müzik bilimleri üzerine eğitim veren güzel sanatlar fakülteleri ve çalgıda gelişiminizi üst noktalara ulaştırma çabası içerisinde olan konservatuvarlar. Öncelikle sınava hazırlanan öğrencide ki şu algının yıkılması için şu konuya açıklık getirmek istiyorum. Eğitim fakülteleri en iyi konservatuvar kötü öğrencilerin gittiği yer. YKS puanı yüksekler eğitim fakültesine gider tembeller gsf ve konservatuvara gider. Bu verdiğim örneklerin tamamı öğrenciler arasında kulaktan kulağa dolaşan, yanlış bilgilendirme sonucu oluşan bilgi kirliliğinden başka bir şey değildir. Yukarıda belirttiğim gibi yetenek sınavlarına girerken bu kulaktan dolma bilgilerle değil ileride hangi alanda başarılı olacaksanız o alana yönelerek en doğruyu bulacaksınız. Bu düşüncelerime örnek olarak 168 ygs puanı ile aynı yıl 3 faklı eğitim fakültesi kazanan öğrencilerim varken aynı yıl 215 ygs puanı ile yeteneğine rağmen kararsızlığı ve nerelerde sınava gireceğine karar veremediği için her hangi bir kuruma yerleşemeyen öğrencilerimde oldu.

Devamı..!

Müzik Eğitimi ve Öğretimi

Müzik Eğitimi ve Öğretimi

Yazar: Gökhan ALADAĞ Okunma Sayısı: 208 Yayın Tarihi: 02 Jul 2018 Yorum 0

İnsanların yaşantısında vazgeçilmez bir yere sahip olan müzik, Uçan (1997, s. 10) tarafından “duygu, düşünce, tasarım ve izlenimleri, belirli bir amaç ve yöntemle, belirli bir güzellik anlayışına göre birleştirilmiş seslerle işleyip anlatan estetik bir bütündür” biçiminde tarif edilmiştir.

Devamı..!

1 den 3 e 3 (1 sayfa) ürün gösteriliyor